Nemačka je poznata po svojim svečanim božićnim tradicijama, ali pored svetlucavih lampica i veselih pesama, tu je i svet jezivih legendi i drevnih običaja koji daju i dašak misterije prazničnoj sezoni. Od zastrašujućeg Krampusa do maštovitih priča o čarobnoj šljokici, nemački božićni folklor fascinantna je mešavina mračnog i magičnog. Saznajte više o nekima od najintrigantnijih priča i tradicija koje čine Božić u Nemačkoj zaista jedinstvenim.
Krampus: Božićno strašilo
Dok Sveti Nikola nagrađuje dobru decu poklonima kao što su pomorandže, suvo voće, orasi i čokolada, njegov zlokobni saputnik Krampus progoni nevaljalu decu. Ovaj rogati, đavolski lik, sa dugim jezikom i rascepljenim kopitima luta ulicama tokom Adventa, najčešće 5. decembra, poznatog kao Krampusnacht (Krampusova noć). Po predanju – on izgleda strašno I nosi lance i svežanj brezovog pruća. Sveti Nikola donosi radost, a Krampus strah i kaznu neposlušnoj deci. U većini alpskih regiona, mladići se oblače kao Krampus i paradiraju gradovima i praveći nestašluke oživljavaju ovu drevnu alpsku tradiciju – istovremeno oduševljavajući i plašeći posmatrače.
Poreklo legende o Krampusu nije razjašnjeno, ali mnogi antropolozi veruju da je nastao još pre pojave hrišćanstva. Ovo predanje se održalo do danas, pa se on pojavljuje u brojnim filmovima, serijama i video igricama.
Legenda o Pauk-šljokici
Među mračnijim pričama Božića u Nemačkoj nalazi se i maštovita priča koja daje malo sjaja nemačkim božićnim običajima. To je priča o Pauk-šljokici. Naime, prema legendi, siromašna udovica i njena deca nisu mogli da priušte ukrase za svoju božićnu jelku. Zato su preko noći, pauci ispleli zamršene mreže preko jelikinih grana, a kada je prvo jutarnje sunce obasjalo drvo, mreže su se pretvorile u svetlucavo srebro i zlato. Udovica I njena deca nakon toga – više nikada nisu živeli u siromaštvu.
Ova magična priča navodno je inspirisala tradiciju postavljanja šljokica na božićna drvca širom sveta, simbolizujući zapravo magiju i nadu samih praznika. Upravo zbog ove price, ako u Nemačkoj na božićnoj jelci nađete pauka ili njegovu mrežu – to se smatra srećnim predskazanjem.
Perchtenlauf i Divlji lov
Perchtenlaufen je narodni običaj koji se nalazi u centralnoj Evropi – Austriji i Nemačkoj. U određenim prilikama, ceremonija uključuje dve grupe meštana koji se “bore” jedni protiv drugih, koristeći drvene štapove. Obe grupe su maskirane, jedna u ‘lepa biće’, a druga kao ‘ružna’ ili Perchte.
Duboko u Bavarskoj i alpskim regionima, festival Perchtenlauf oživljava mitsku Perchtu, boginju sa dvojnom prirodom, koja se povezuje sa surovošću zime, ali i njenom izdašnošću. Pratioci Perchte – zovu se Perchten, nose maske koje su ili zastrašujuće ili prelepe. Time predstavljaju dve uloge boginje zime: ona kažnjava lenje i nagrađuje vredne.
Ova tradicija je usko povezana sa drevnim pričama o Divljem Lovu, gde spektralni lovci jure preko zimskog neba i zapravo je jezivo podsećanje na moć prirode tokom najmračnijeg dela godine.
Posetite Nemačku u prazničnoj sezoni i upoznajte njene običaje
Nemački božićni folklor je riznica priča koje spajaju jezivo i čarobno, pružajući uvid u bogatu kulturnu baštinu praznične sezone u Nemačkoj. Ove tradicije i priče i dalje nas oduševljavaju i podsećaju da je Božić vreme ne samo za radost i proslavu, već i za pomalo strašna drevna predanja i odavanje počasti misterijama prošlosti.
Ako želite da upoznate Nemačku baš za ove praznike – pozovite nas za udoban i siguran put iz bilo kog mesta u Srbiji, za sve gradove u Nemačkoj.